Sertifika Yenileme

Sertifika Yenileme
  • Adres:

    Mimar Sinan Mah. Şair Ruhi Sok. No: 12 Kat: 2 Üsküdar/İstanbul

  • İletişim:

    Telefon: (0212) 520-44-00
    E-Posta: info@iicturkey.org

Sertifika Yenileme

 

Üyelik Statüsünün Geri İadesi (Üyeliğe Geri İade) 

Üyeliğe Geri İade Prosedürü

ÜYELİĞE GERİ İADE FORMUNDAKİ TALEBİN TAMAMLANMASI İÇİN TALİMATLAR 

IIC bünyesindeki üyeliklerini sürdürmede başarısız olan profesyonel bireylerin IIC Profesyonel Standartlar ve İlkeler (Kurallar), Bölüm II – Üyelik uyarınca Certified Internal Controls Auditor (CICA) veya Certified Controls Specialist (CCS) sertifikasyonları/unvanları geçerliliğini yitirir. Bahse konu olan üyeler, CICA veya CSS sertifikasyonlarını/unvanlarını üyelikleri geçersiz statüdeyken kullanamazlar. 


Üyeler resmi olarak IIC bünyesinden ayrılabilir veya emekliliklerini talep edebilirler. Bunun için taleplerinizi yazılı bir dilekçe ile geçerlilik tarihini de belirtilecek şekilde IIC’e bildirmeleri ve üyeliklerini sonlandırmaları gerekmektedir. Bildirim elektronik posta ile yazılı bir şekilde ve güncel üyelik sonlandıktan sonra en fazla (maksimum) 90 gün içerisinde yapılmalıdır. Ayrılmış/Emekli olmuş üyeler CICA veya CCS sertifikasyonlarını/unvanlarını üyelikleri sonlandıktan sonra kullanamazlar. IIC Profesyonel Standartlar ve İlkeler (Kurallar) ve Üyeliğe Geri İade Talep Formu’nda belirtilen şartları sağlamaları halinde ayrılmış veya emekli olmuş üyeler, üyeliklerinin sonlandığı tarihten itibaren üç yıl içerisinde sınava tabi tutulmaksızın geri iade için başvuruda bulunabilirler. Profesyonel bir pozisyonda hiçbir surette çalışmayan üyelerin Emekli Aktif Statü (Retired Active Status) için başvuruda bulunabileceğini unutmayınız. 


Sertifikasyonu (Unvanı) IIC Profesyonel Standartlar ve İlkeler (Kurallar) çerçevesinde askıya alınan ya da iptal edilen herhangi bir üye, üyeliğini ya da sertifikasyonunu (unvanını) tekrar aktif statüye geçirmek için resmi olarak geri iade başvurusunda bulunmak zorundadır. Belirtilen başvuru için üyenin Üyeliğe Geri İade Formu’nu doldurması ve iadesi olmayan 100 Amerikan Dolarlık başvuru ücretini yatırması gerekmektedir. İç Kontrol Derneği'ne (IIC Turkey) üye olunması durumunda ise, IIC Global bu profesyonelleri 100 Amerikan Doları ödemekten muaf tutacaktır. Ancak, belirtilen üyelerin IIC Global'e yıllık 75 Amerikan Doları'nı üyeliklerini yenilemek için göndermeleri ve aynı zamanda da İç Kontrol Derneği'ne (IIC Turkey) yıllık aidatlarını zamanında ödemeleri gerekecektir.


Üyelerin, geri iadenin otomatik bir süreç olmadığını unutmaması gerekir. Yapılan başvuru Başkanlık Makamı (Office of the Chairman) tarafından incelenecek ve gerekli görülmesi halinde, fikirleri ve tavsiyeleri alınmak üzere Aday Belirleme Komitesi’ne (Nominations Committee) yönlendirilecektir. Geri iade talebinin ret edilmesi durumunda, IIC Başkanı (IIC Chairman) ret gerekçelerini adaya iletecektir. Eğer talep kabul görür ise, üyenin güncel yenileme ücretlerini en kısa sürede yatırması gerekmektedir. Kabul tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödeme yapılmaması halinde kabul geri çekilecektir.  

Geri iade hakkındaki tüm sorularınız Başkanlık Makamı’na (Office of the Chairman) chairman@theiic.org üzerinden iletilmelidir.  


Eğer üyeliğiniz son üç sene içerisinde düştü ise, geri iade talebi için interaktif PDF içerisindeki başvuru formunu doldurup IIC’e elektronik posta aracılığı ile iletebilirsiniz. 


GERİ İADE İÇİN TALİMATLAR 

Yukarıdaki linke tıklayarak geri iadeye ilişkin talimatları başvuru formunu doldurmadan önce okuyabilirsiniz. Lütfen tüm koşul ve şartları göz önünde bulundurunuz. Ayrıca, geri iade ücreti ve geçmişe dönük yenileme ücretlerinin yatırılmasının geri iade için ön koşul olduğunu unutmayınız. 


ÇEVRİMİÇİ (ONLINE) GERİ İADE TALEBİ

Yukarıdaki linke tıklayarak çevrimiçi (online) forma ve kredi kartı aracılığı ile ödeme yapacağınız alana erişebilirsiniz. Lütfen talep edilen tüm bilgilerin ilgili formda mevcut olduğundan ve ödemenin kredi kartı vasıtası ile düzgün bir şekilde gerçekleştiğinden emin olunuz.